A rendészettudomány a fiatal kutatók szemével

Az kijárási korlátozások számtalan megoldási kísérletet hívtak életre és kreativitásra ösztönzik azokat, akik az intézkedések ellenére is társasági életet szeretnének élni. Összesen több tízezer tagot számláló online közösségek alakultak abból a célból, hogy ilyen eseményeket rendezzenek, és ezekről az eseményekről információt cseréljenek. A közösségek tagjai olyan, többnyire magyar állampolgárságú, egyetemista korú fiatalok, akik a korlátozások ellenére szeretnének közösségi életet élni, szórakozni. Az említett szociális csoportok közül a legtöbb tagot számláló csoporttal megismertettem a kutatásom célját, akik készségesen partnereim voltak abban, hogy részt vegyenek a kutatásomban egy kérdőív kitöltésével. A kérdőív kitöltése online, a részvétel pedig önkéntes és anonim módon történt. Semmilyen, a személyek beazonosítására alkalmas adatot nem vettem fel a kitöltőktől, és a kitöltésért anyagi javadalmazás nem járt.

A kutatási megkezdéséhez szükséges szekunder információk a gyülekezések számát szemléltető statisztikai adatbázisok, és a mentálhigiéné alakulását szemléltető átfogó szakirodalmak voltak, ezek alapján fogalmaztam meg a saját kutatási kérdésemet, és a saját kutatásomat erre építve végeztem. A kérdések három csoportra oszthatók: elsőként a demográfiai adatokat vettem fel: nem, életkor, állampolgárság, illetve foglalkozás. Ez után a kitöltőket a konkrét, diagnosztizált mentális egészségügyi kondícióikról kérdeztem, beleértve ebbe a szomatikus és mentális betegségeket és rizikófaktorokat is.

A harmadik részben a társasági életük jellemzőiről kérdeztem őket.: milyen jellemzői voltak annak a pandémia előtt, és hogyan írnák azt le jelenleg. Itt olyan konkrét, számszerűsíthető tényezőkre kérdeztem rá, mint gyakoriság, az adott társasági eseményen eltöltött idő, illetve érdeklődtem a gyülekezés típusáról és jellemző helyszíneiről is. Tekintve, hogy a kitöltőim egy olyan közösség tagjaiból kerültek ki, akiknek nem titkolt célja társadalmi gyülekezéssel járó eseményeket szervezni a korlátozások ellenére, az események gyakoriságával kapcsolatos hipotézisem az volt, hogy nem mutatkozik szignifikáns eltérés a pandémia előtti és a jelenlegi gyakoriság között.

Teljes tanulmány

A fenti részlet a tanulmány eleje, a teljes tanulmány a lenti gombra kattintva tekinthető meg.

Scroll to Top