A fizikai aktivitás jótékony hatásai az időskorimentális egészségre a Covid–19-járvány idején

Beneficial effects of physical activity on mental health in older adults during the COVID-19 pandemic

Közel egy esztendővel ezelőtt az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) világjárvánnyá nyilvánította a SARS-CoV-2 vírus által okozott Covid–19-betegséget, mely különösen veszélyezteti az idősebb korosztály tagjait, illetve az egyes krónikus betegségben szenvedőket. Az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában azért, hogy csökkentsék az idősek körében a magasabb halálozási aránnyal járó betegség terjedését, szociális távolság tartásra vonatkozó előírásokat (social distancing guidelines, SDG) hoztak, valamint otthonmaradásra kérték a lakosságot, hogy ezzel is megelőzzék az egészségügyi ellátórendszer túlterhelődését.

A szerzők azt vizsgálták önkitöltős kérdőív segítségével leíró jellegű keresztmetszeti kutatásukban, hogy milyen hatással bírhat a fizikai aktivitás mértéke azon depressziós és szorongásos tünetek csökkentésében, amelyek az SDG betartása miatt fokozottan jelentkezhettek az időskorúak körében. A kutatás lefolytatásához közösségi médiafelületeken (mint például Facebook) keresztül toboroztak 50 év feletti észak-amerikai lakosokat. A felhívás mintegy 50 ezer főt ért el, akik közül 1 700-an kezdtek neki a kérdőív kitöltésének. A kutatók végül 1 046 személyt vontak be a felmérésbe. A kitöltők 86%-a fehér, 80%-a pedig nő volt. Az iskolai végzettséget tekintve a résztvevők 88%-a legfeljebb középiskolai oktatásban részesült. Covid–19-megbetegedésen a kitöltők 0,2%-a esett át. Krónikus betegségek közül leginkább a légzőszervi (18%), a cukorbetegség (16%), valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések (14%) megléte jellemezte a vizsgálati populációt.

A kérdőív 136 kérdést tartalmazott, mely többek között a résztvevők demográfiai adatait, általános egészségi állapotát, illetve az SDG mentális állapotukra gyakorolt szubjektív hatását mérte fel. Emellett kitöltették az időskorúakra standardizált Fizikai Aktivitás Skálát (Physical Activity Scale for the Elderly, PASE), a Geriátriai Depreszsziós Skálát (Geriatric Depression Scale, GDS) és az Időskori Szorongástesztet (Geriatric Anxiety Scale, GAS) is annak érdekében, hogy mind fizikai aktivitásuk, mind depressziós-szorongásos tüneteik mértékéről információt kaphassanak. A kérdőívek kitöltése átlagosan 15 percet vett igénybe.

Teljes tanulmány

A fenti részlet a tanulmány eleje, a teljes tanulmány a lenti gombra kattintva tekinthető meg.

Scroll to Top